Triathlon Energy Duathlon Energy MTB Energy Energy Events

MTB energy

15.09.2022 423

Startuje LOTTO MTB Energy!

##CZASnaCIEBIE, ##MTBenergy, #imprezy

Punktualnie o 16:30 wystartuje LOTTO MTB Energy. Pierwszy etap rywalizaji to Prolog, który zostanie rozegrany w formie jazdy indywidualnej na czas na dystansie około 14 km. 

Prolog pomimo, że jest krótki będzie wymagać od zawodników sporej koncentracji. Trasa prologu wynosi blisko 14 km. Na początku wydaje się, że jesteśmy na uphillu bowiem przez pierwsze kilka kilometrów mozolnie wspinamy się przez malowniczo położony podjazd, po przejechaniu którego nasze liczniki pokażą ponad 110 metrów przewyższenia. Chwila wytchnienia na szybkim leśnym zjeździe i wpadamy w ostry zakręt, po którym czeka nas krótki, ale mocno nachylony podjazd. Po nim najbardziej malowniczy serpentynowy podjazd z widokiem na okoliczne wioski. To będzie najwyższe miejsce całego prologu skąd zaczynamy serię szybkich i krętych zjazdów w kierunku słynnej pętli XC „Pazur Lęborskiego Lwa”. Tak więc ostatnie 3km to przejazd częścią wspomnianej pętli XC, która na pewno mocno wejdzie w nogi. Po pętli dochodzi krótki singiel wokoło bazy i szybka długa prosta do mety.

Na starcie jest trzykrotny triumfator imprezy na dystansie MEGA - Damian Ciba, czy w tym roku znajdzie się mocny na zawodnika ekip TA KO Team?

W sobotę rozpocznie się ściagnie w grupie. Punktualnie o 10:00 na trasę wyruszą zawodnicy na dystansie GIGA, a pół godziny później wystartuje dystans MEGA. 

Drugiego dnia czeka zawodników perełka całej etapówki: Najtrudniejsza i najbardziej interwałowa trasa, znana nam z edycji POMERANIA MTB MATARON. Trasa od początku wprowadza selekcję poprzez kilku kilometrowy podjazd, po którym kierujemy się malowniczymi zjazdami i krótkimi podjazdami do wsi Malczyce skąd czeka nas długi i malowniczy podjazd z widokiem na wieś. Dalej, po ostrym zakręcie i szybkim zarośniętym zjeździe, wjeżdżamy bardzo stromym podjazdem po płytach, który kończy się długim zjazdem – początkowo ubitym a następnie szybko zmieniającym się w nieprzyjemne piaszczyste podłoże. Po tym nieprzyjemnym odcinku czeka nas długi leśny podjazd w kierunku Diabelskiego Kamienia, który mozolnie pokonany zostanie nam wynagrodzony świetnym technicznym zjazdem po ścieżce edukacyjnej. Dalej kilku kilometrowy szutrowy podjazd i przelot na najszybszy zjazd etapu w kierunku największej atrakcji etapówki – odcinka technicznego do Dębu Świętopełk – pełnego korzeni, kamieni, schodów i ostrych zakrętów. Po tym szutrowa chwila wytchnienia i przemieszczamy się w kierunku Leśnic, gdzie czeka nas mocno interwałowy 10km odcinek pełen krótkich i sztywnych podjazdów i nietrudnych zjazdów. Dość długo jedziemy granią wzdłuż drogi krajowej 6 z widokiem na Lębork po czym wpadamy w najtrudniejszą lęborską część trasy – serpentynowy podjazd kończący się ostrym siodłem, po którym następuje przejazd przez słynną pętle XC „Pazur Lęborskiego Lwa”. Tak naprawdę dopiero tutaj rozpoczyna się i kończy wyścig bowiem przejechanie tej arcy ciężkiej pętli wyłoni zwycięzcę całego etapu, a być może nawet etapówki.

Zwycięzców poznamy w niedzielę, kiedy to rozegrany zostanie ostatni etap wyścigu. 

Ostatniego dnia, zaraz po prostej startowej, zawodnicy pojadą na zachód przecinając, na samym początku, drogę wojewódzką 214. Dojeżdżając do zupełnie innej części lasu, która przywita ich sztywnym podjazdem po tzw. „kartoflisku”. Kolejne 2 km to płaski dojazd do serii krótkich podjazdów i zjazdów, które po pokonaniu, zamienią się w długie serpentynowe i szutrowe podjazdy w kierunku starego poligonu na Sokołówce – najwyższego miejsca na całej trasie. Następnie szybki rynnowy i piaszczysty zjazd. Po zakręcie w prawo wpadamy w sztywny podjazd kończący się długim szutrowym  i malowniczym zjazdem. Tutaj, na samym jego końcu, mała niespodzianka w postaci krótkiej serii podjazdów i zjazdów. Dalej, po przejechani drogi gminnej, wspinamy się na najciekawszy odcinek trasy – kilku kilometrową sekcję zjazdowych serpentyn z niesamowitymi widokami, które kończą się szybkim trawersem w kierunku jeziora Osowskiego. Tutaj także czeka nas sekcja serpentynowa na zmianę ze zjazdami i podjazdami, która kończy się dojazdem do rozjazdu skąd GIGA jedzie w prawo na drugą pętle, a MEGA wraca w Lewo do mety.

Łącznie zawodnicy na dystansie GIGA pokonają około 150 km i 4100 m w pionie, a na dystasie MEGA około 82 km i 2200 m w pionie. 

Partnerami i sponsorami imprezy są: Totalizator Sportowy właściciel marki LOTTO, BALL producent szwajcarskich zegarków, Lasy Państwowe, Aronpharma, Soligrano, miasto Lębork. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Partner tytularny

Patronat honorowy

Patron medialny imprezy

Partner imprezy

Organizator